Finansowa zasada nr 1: Najpierw naucz się chronić to co już masz!W pierwszej kolejności naucz się jak nie stracić tego co już masz. Kiedy wiesz, że Twoje dane, dostępy, finanse są bezpieczne, dopiero wtedy szukaj sposobów na zwiększenie swojego majątku.Bezpieczeństwo w sieci powinno być kwestią priorytetową. Dlaczego to tak istotne? Każdego dnia dochodzi do coraz większej liczby incydentów związanych z naruszeniem prywatności i kradzieżą danych. Ataków phishingowych, prób włamań na konta bankowe, wycieków danych i innych zagrożeń jest coraz więcej. Dlatego właśnie tak ważne jest, abyśmy byli odpowiedzialni i świadomi w zakresie bezpieczeństwa online. Odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za naszych bliskich, którzy pod wpływem coraz to bardziej wyrafinowanych sposobów mogą paść ofiarą oszustwa!
Kiedyś robili "na wnuczka" dziś mają AI.Zasady gry się zmieniły. Jednym z coraz bardziej niepokojących trendów są oszustwa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). Jednym z nich jest zdolność do klonowania głosu w taki sposób, że oszust może brzmieć dokładnie jak ktoś inny.Możemy usłyszeć głos naszego bliskiego lub znajomego, a dzwoniący będzie brzmieć tak, jakby to był rzeczywiście on. Oszust może wyrażać emocje, intonację i używać dokładnie tych samych słów, co oryginalna osoba. Może powiedzieć, że znalazł się w trudnej sytuacji i potrzebuje natychmiastowego przelewu pieniędzy lub kodu BLIK.Klonowanie głosu stało się możliwe dzięki dostępnym w internecie prostym w obsłudze aplikacjom, które można nabyć za niewielką opłatą lub nawet za darmo. Wystarczy jedna minuta nagrania autentycznego głosu, aby oszust mógł sklonować go.Możesz powiedzieć, że nie dasz się na to nabrać, pytanie czy ktoś z Twoich bliskich również, kiedy w ich telefonie pojawisz się "sklonowany TY"? Może zamiast kłócić się jak co roku przy wigilijnym stole o to jak kto głosował, opowiesz cioci, że dziś złodziej nie musi włamać się do domu wybijając szybę w oknie? Warto budować świadomość wśród bliskich, tym bardziej kiedy średnio poruszają się w sieci i mogą być łatwą ofiarą dla takich mechanizmów!Zagrożeń jest znacznie więcej, najczęściej spotykane to:SMS z dopłatą do rachunku za prąd, zwrotem pieniędzy, podszywanie się pod Profil Zaufany, pod kuriera który ma dostarczyć paczkę, akcje charytatywne, zbiórki, oszustwa na OLX z wysyłką towaru, podszywanie się pod fiskusa, sanepid, NFZ, czy clickbaitowe artykuły na social media/poczcie, gdzie po wejściu w link możemy spodziewać się nieprzyjemnych konsekwencji. Sporo tego nie? Każdego dnia powstaje pewnie kilka nowych, stąd przypominam zasadę finansową nr 1 "Najpierw naucz się chronić to co już masz!"
Zastosuj te rady i śpij spokojnie.Dobra, skoro wiemy już jak ważna jest nasza ochrona w sieci, wypada wiedzieć jak zminimalizować ryzyko wszelkich ataków na nasze zasoby. Pamiętaj, żadna metoda nie daje 100% skuteczności i w cyfrowym świecie przede wszystkim trzeba wykazywać się czujnością, uważnością i mieć duży margines zaufania podczas konsumowania kolejnych magabajtów danych. Przygotowaliśmy "abc" każdego świadomego użytkownika internetu:1. Silne i unikalne hasłaTak, "dupa123" czy data urodzenia to zdecydowanie za mało. Nie używaj tych samych haseł do różnych kont, ponieważ w razie wycieku jednego hasła, wszystkie Twoje inne konta mogą być zagrożone. Hasło powinno zawierać kombinację dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych.2. Dwuskładnikowa autoryzacja (2FA)Włączenie dwuskładnikowej autoryzacji to dodatkowa warstwa ochrony. Dzięki temu procesowi logowania wymaga się od użytkownika podania nie tylko hasła, ale także dodatkowego, tymczasowego kodu lub potwierdzenia na urządzeniu mobilnym. To utrudnia dostęp osobom niepowołanym, nawet jeśli zdobyły one Twoje hasło.3. VPN (Virtual Private Network)Korzystanie z VPN pozwala na szyfrowanie ruchu internetowego i ukrycie twojego prawdziwego adresu IP. Dzięki temu możesz bezpiecznie przeglądać internet, nawet w publicznych sieciach, zachowując swoją prywatność.4. Antywirus i oprogramowanie anty-malware:Zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania antywirusowego i anty-malware na Twoim komputerze może uchronić Twoje dane i pomóc poprawić bezpieczeństwo. Warto skorzystać nawet z darmowych wersji, chociaż zachęcamy do pełnej ochrony. Tym bardziej, że cena rocznej licencji to średnio koło stówki, czyli niecałe 10zł miesięcznie. Sprawdź najnowsze antywirusy5. Prywatność w Social MediaOgranicz udostępnianie prywatnych informacji na mediach społecznościowych i sprawdź ustawienia prywatności, aby kontrolować, kto widzi Twoje treści. Następnym razem przed opublikowaniem kolejnego materiału na story przemyśl, czy ta publikacja albo zawarte na niej informacje ( np. zdjęcie mandatu, nie zakrywając danych) kiedyś Tobie nie zaszkodzą...